Misja w Tanzanii: Życzliwość to sposób żeby coś zmienić‍Dziś świat stoi przed bezprecedensowymi wyzwaniami. Od zmian klimatycznych po pandemie chorób i niestabilność gospodarczą, potrzeba życzliwości nigdy nie była większa. Życzliwość, jako cnota i codzienne zachowanie, jest uniwersalną ludzką wartością, która może pomóc nam wszystkim wznieść się ponad te trudności. Praktykowanie życzliwości oznacza empatię wobec innych, niezależnie od ich rasy, płci czy statusu społecznego; oznacza bycie życzliwym zarówno dla siebie, jak i dla innych; i oznacza robienie dobrych rzeczy dla innych ludzi bez oczekiwania czegokolwiek w zamian. Jak więc można praktykować życzliwość na co dzień? Misja w Tanzanii pokazała nam drogę.

Pomagaj innym nie oczekując niczego w zamian

Pomaganie innym bez oczekiwania niczego w zamian to drugi krok życzliwości. Pomaganie innym jest jednym z najpotężniejszych sposobów praktykowania życzliwości. Kiedy jesteś życzliwy, czujesz się dobrze ze sobą i światem wokół ciebie. Poczujesz się bardziej połączony z tymi wokół ciebie i będziesz miał większe poczucie celu w życiu. Bez względu na to, jak mały lub nieznaczący jest twój akt dobroci, zrobi on różnicę w czyimś życiu. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się zrobić coś dużego czy małego, może to głęboko wpłynąć na życie innej osoby. Przyjście z pomocą nieznajomemu w potrzebie, ofiarowanie swojego czasu lub pieniędzy na szczytny cel lub po prostu bycie miłym dla kogoś, kto jest zwykle pomijany, to tylko kilka sposobów na bycie miłym.

Akt życzliwości

Nie musisz czekać na specjalną okazję, aby okazać innym swoje uznanie lub wykonać bezinteresowny czyn. Możesz okazać życzliwość ludziom, których znasz, lub tym, których spotykasz przypadkowo w swoim codziennym życiu. Możesz wykonywać przypadkowe akty dobroci w dowolnym miejscu i czasie. Możesz zostawić pozytywny ślad na świecie, robiąc małe, ale znaczące rzeczy dla innych każdego dnia. Możesz napisać miłą notatkę do przyjaciela lub członka rodziny, lub dać swoje miejsce komuś, kto potrzebuje go bardziej niż ty.

Nie bój się mówić o tym co słuszne

Czwartym krokiem do praktykowania życzliwości jest nie bać się mówić o tym, co jest słuszne. Uprzejmość to nie tylko to, co robisz, ale także to, czego nie robisz. Nie oznacza to, że powinieneś próbować zmierzyć się ze światem w pojedynkę. Oznacza to, że nie powinieneś bać się stanąć w obronie tego, w co wierzysz lub innych, którzy potrzebują twojej pomocy. W czasach, gdy na świecie jest tak wiele nienawiści, dyskryminacji i niesprawiedliwości, ważne jest, aby mówić o tym, co jest słuszne. Każdy człowiek ma moc, aby to zrobić, bez względu na jego pochodzenie, doświadczenie czy kwalifikacje. Liczy się to, że działasz z dobrocią, bez względu na konsekwencje, jakie możesz ponieść w wyniku swoich działań.